Tělo jako (ne)dokonalý stroj?

Mé úvahy jsou o všem a o ničem, a někdy tyto články budou znamenat smršť mých myšlenek. 

Jednou z nejhlavnějších součástí těchto úvah je sport a lidské tělo. Často přemýšlím nad tím, čeho chci ve sportu dosáhnout. Můžu říct, že můj postoj se po dobu dospívání měnil. Vždy v něm ale figurovala myšlenka mít zdravé a silné tělo, které je přitom funkční a komplexní. Co si pod tím představuji?

V posledních letech svět zaznamenal obrovský fitness boom. Téměř každý kluk chce být vysekaný jak ti borci z Facebooků či jiných Instagramů, kde propagují svůj úžasný a bezchybný svět fitness. Sen je to skvělej – každý den v posilovně, živit se rozesíláním jídelníčků o kterých nic nevím, mít sporťák, super byt a ten pocit neohrožení. Ten životní styl však není tak dokonalý jak to mnozí prezentují, a dřív nebo později se to na každém projeví. Fitness se oproti jiným sportovním oblastem rozvíjí daleko rychleji, a nutí hnát lidské tělo do extrémů. Doping logicky není v kulturistice výjimkou, vlastně je velkou součástí tohoto sportu. Ne, to není ta moje představa.  Na co narážím? 

Ve fitness jde zpravidla o estetičnost postavy, konkrétně v kulturistice o to, být obrovský a vysušený na prach. Být kulturistou sice může znamenat být silný, ale ve většině případů nebýt zdravý a nevlastnit funkční tělo. Tím se dostávám k první otázce.

Dosáhnout mých představ o těle není jednoduché. Tělo je ve své podstatě stroj, na jehož funkčnosti se každý problém dřív nebo později projeví. Každá rozbitá součástka spustí řetězovou reakci a rozbije tak i ty další. Dosáhnout tak těla s těmi výše zmíněnými vlastnostmi, není jednoduché. Aby byl člověk zdravý a silný, musí sport dělat s rozmyslem. Ve fitness a silových sportech může mít člověk mnoho doživotních následků – celkové opotřebování kostry, svalů, šlach atd. Baví mě každý den bušit v činkárně, ale uvědomuji si ta rizika. I já jako mnoho dalších tahám 200kg na mrtvolu, a to není dnes žádný výkon. Přesto se cítím silný. Mé tělo je multifunkční a dosáhnu slušných výkonů v různých sportech.

Má představa je tedy být silný jak fyzicky, tak psychicky, a neomezovat se pouze na jeden sport. Tak můžu dosáhnout komplexnosti. A jaká je tvoje představa?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *